image_pdfimage_print

Ställning Elogrupp ETT o TVÅ.

Grupp ETT

Stefan  5½/7
Gösta     5/6
Jan      4½/7
Daniel     3/7
Leif      2½/7
Ted      2½/7
Staffan    2/6
Ivan        2/7

Nästa rond (6)

En SVART afton!

Daniel mot Jan           0-1
Leif mot Stefan           0-1
Ivan mot Gösta           0-1
Staffan mot Ted          0-1

Hängparti avslutande parti.

Spel i grupp TVÅ

Markus mot Classe       0-1
Ulf mot Gert                  1-0
Magnus mot Bosse      1-0
Ulf mot Magnus            remi

Ställning med lite haltande tabell…

Magnus   6½/7   vinnare
Bogo       5½/7  (spelat färdigt)
Classe       4/6
Markus      2/5
Bertil        1½/3
Gert          1/7     (spelat färdigt)
Ulf           1½/5
Bosse       0/5

 

Allsvenska resultat 19/3 rond 7.

Resultaten långt över förväntan.
MAS II mönstrade sitt i särklass starkaste lag denna säsong!
Vi tog överraskande många poäng)
Speciellt gladde Leif o Ted.

Div 1, 1:a laget:
MAS II – ÅSS      5 – 3
Faruk vann en helpoäng och Ole, Gösta, Leif och Ted tog en halva var!

Div 3, 2:a laget: 
HSA II – ÅSS II   6½ – 1½
Cai vann sin match och Sakarias spelade remi!

Div 3, 3:e laget: 
ÅSS III – Skromberga 1½ – 6½
Gert tog en helpoäng mot en 1800-spelare(Grattis!) och Bogoljub tog en halva!

Komplett resultat här. 

Överlastning…

Har vi fått lära oss är av ondo i schack!

En veckas stress för att rädda vår juniortävling från katastrof,
olycklig krock med årsmötet i NVSSF samma dag dessutom!

Lägg till för ovanlighetens skull en rejäl förkylning,
med dubbla hemmamatcher samtidigt,
så underpresterade jag både i parti o strategi…

Har alltid gjort klart spellokalen kvällen innan,
så att bara förtäringen återstår…

En klen tröst var att säsongen redan var spolierad…

När jag dessutom gjort ett par små planeringsmissar,
bidrog allt detta i hög grad till mitt bottennapp spelmässigt…

Tråkigt, men mänskligt?

 

 

Resultat Dogman

Klass A: (4e klass)
Slottet, Helsingborg            11 poäng (18 partipoäng)
Kvidinge, Åstorp                  8 poäng (16½ partipoäng)
Nyvång, Åstorp                    5 poäng (13½ partipoäng)

Klass B: (5-6 klass)
Synkopen, Helsingborg       9 poäng (12½ pp)
Nyvång, Åstorp                    8 poäng (14 pp)
Kombinationslag                  7 poäng (10½ pp)
Söndrebalg, Hjärnarp          3 poäng (7½ pp)
V. Ramlösa, Helsingborg     2 poäng (7 pp)
Ringstorp , Helsingborg       1 poäng (4½ pp)

Klass C: Valpklassen
Edvin Lindgren        6 p
Adnan                     4½ p
Freja Uhrberg         3½ p
Nezar Essadak       3½ p
Esmeralda Christensson   3 p
Isabella Mena         3 p
Pischa Agarwal       3 p
Michail                     3 p
Sanika Dodagatta   2½ p
Anusha Agarwal      1½ p
Yasim Hassan         1½ p
May Hassan            1 p

Tack till alla deltagare, funktionärer och Dogman!