image_pdfimage_print

Snabbhandikapp Elo per 1/4 på Annandag Påsk enligt tidigare inbjudan!

Efteranmälningar före 13.30 accpteras!

Hittills anmälda

Ole Larsen                       2260
Jan Bengtsson                1962
Idris Amin                        1837
Vasili Rickardsson           1800
Hoger Muhamed             1776
Ted Sandbech                 1734
Clas-Eric Nilsson             1689
Ivan Kolobaric                 1686
Isam Kayyali                   1500
Muhamed Hamid            1300
Robin Ravn                     1400
Fler på gång!

Femårsjubilerande Dogman Junior Championships spelades 7e april!

Årets tävling samlade 70 startande,
ett nytt vackert deltagarrekord!

Vi tackar speciellt våra sponsorer Dogman AB, i Nyvång (BRA-koncernen),
samt Bageriet Sjöstrands o Erics i Munka Ljungby för ett generöst stöd,
vars bidrag  mättade många hungriga munnar!

Nyinrättade Högstadiegruppen blev rekordjämn!
Fem spelare av sex tog tre poäng var,
näst intill omöjligt att utse vinnaren!

Med absolut minsta möjliga marginal vann Samuel Larsson!

Mellanstadietävlingen samlade tio lag, 41 spelare!

Förhandsfavoriterna från Rydebäck vann!
I laget spelade Emil Duus, Sixten Wallin, Freja Uhrberg o Viggo Wallin

Årets valp blev Debasman Koley, från International School.

Vi ser redan fram emot nästa års tävling,
då Schack-SM dessutom spelas på hemmaplan i Helsingborg!
Vilket borde inspirera ännu fler deltagare!

BRA:s koncernchef var nöjd med utfallet!

Anmälningar Dogman 2019

Pontus Josefsson          Nyvångs Skola               klass 4
Ali Issa                           Nyvångs Skola               klass 4
Muhamed Hamid           Haganässkolan              klass 6
Mario Cristian-Proca     Nyvångs Skola               klass 4
Ella Lodin                      Nyvångs Skola               klass 4
Johanna Gunnarsson   Nyvångs Skola                klass 4
Maja Cronqvist             Nyvångs Skola                klass 4
Mattias Medelis            Nyvångs Skola                klass 6
Zouka Alahmad            Nyvångs Skola                klass 4
Jesper Torstensson      Nyvångs Skola                klass 4
Shahd Homsi                Nyvångs Skola                klass 5
Esmeralda Christensson
Anastasia Jasionek     Antilopenskolan               klass 4

Färdigkomponerade lag
Slottsvångsskolan I         klass 4
Rydebäcksskolan !         mellanstadielag
(Freja Uhrberg Sixten Wallin Viggo Wallin Emil Duus)
Slottsvångsskolan I        klass 5
Slottsvångsskolan II       klass 5
Slottsvångsskolan I       klass 6
Slottsvångsskolan II       klass 6
Slottsvångsskolan III      klass 6
Slottsvångsskolan IV      klass 6
Nyvång I
Nyvång II

 

 

Årets Valp                     Lågstadiet o yngre
Molly Lodin                   Nyvångs Skola               klass 2
Rayyan Tubishat          Haganässkolan               klass 2
Kais Mutlak                  Nyvångs Skola                klass 2

Debasman Koley
Riddhima Chakrabarti
Shishir Kumar
Scott Fröberg
Ezra Mann
Saanika Dodagatta
Tanav Dodagatta
Pratyush Padhi
Anusha Agarwal
Prisha Agarwal
Sarreshwar Deenadayalan
William Rubil
Kayden Jackson (ej helt säker på efternamnet)
Saadhana Sakthivel
Advaith Rajasekharan

ÅSS mot 100 grupp 1 slutspelad.

Vi gratulerar Stefan Håkansson till slutsegern!
Stefans största framgång hittills rentav?

Slutresultat grupp I rapporterad SSF

Stefan Håkansson      4
Patrik Nilsson             3½
Stefan Andersson      3
Tomas Rosell             3
Staffan Thomasson    1
Jan Bengtsson          ½

Resultat rond fem
Stefan mot Staffan    1-0
Patrik mot Stefan A   1-0
Jan mot Tomas          0-1

Ställning Grupp II

Leif                         3 av 5
Ted                         3 av 4
Daniel                    2½ av 5
Bo Aspelin             2 av 3
Ivan                       1½ av 5
Robert                    1 av 4

Robert Dahl mot Daniel Mena   remi
Bo Aspelin mot Leif                    1-0

Grupp III slutspelad rapporterad SSF

Ronny Blomdahl      3
Vasili Rickardsson   2
Robin Ravn             1
Bo Andersson         0

 

 

 

Ställning ÅSS mot 100

Grupp ett

Stefan A      3 av 4
Stefan H      3 av 4
Patrik          2½ av 4
Tomas          2 av 4
Staffan         1 av 4
Jan              ½ av 4

Tomas – Patrik 1-0

Resterande partier i slutronden spelas måndag 25/3 kl 19.00

Jan mot Tomas
Stefan mot Staffan
Patrik mot Stefan A

Grupp två

Leif                         3 av 4
Ted                         3 av 4
Daniel                     2 av 4
Ivan                       1½ av 5
Bo Aspelin              1 av 2
Robert                    ½ av 3

På måndag möts följande

Bo Aspelin- Leif spelas onsdag i Klippan
Robert – Daniel remi

Grupp 3 blev bara fyra spelare

Ronny 3 av 3
Vasili  1 av 2
Robin 1 av 2
Bosse 0 av 2

Vasili spelar mot Bosse på torsdag

Spel måndag 4/3 ÅSS mot 100

Grupp III
Ronny Blomdahl mot Bosse!   1-0
Vasili mot Bosse

Grupp II
Daniel mot Ivan

Torsdag 7/3

Stefan A mot Stefan H           0-1

Fredag 8/3

Staffan mot Jan                     1-0

Söndag 10/3

Ted mot Robert                    1-0
Leif mot Ivan                        1-0

 

 

 

ÅSS mot 100 är i gång!

Tre ronder kommer att ha spelats efter veckans partier!

Rond ett

Tomas Rosell – Staffan Thomasson 1-0
Stefan Andersson – Jan Bengtsson 1-0
Stefan Håkansson- Patrik Nilsson remi

Rond två

Tomas Rosell – Stefan Andersson 0-1
Jan Bengtsson – Stefan Håkansson remi
Staffan Thomasson – Patrik Nilsson 0-1

Rond tre

Stefan Håkansson – Tomas Rosell spelas torsdag 1-0
Stefan Andersson – Staffan Thomasson 1-0
Patrik Nilsson -Jan Bengtsson 1-0

Efter tre ronder

Stefan A                  3
Patrik                      2½
Stefan H                 2
Tomas                    1
Jan                         ½
Staffan                    0

Rond fem

spelas under vecka 12   18/3 eller 21/3
Gemensam slutrond kanske 18/3 blir bäst?

Veckan innan serieavslutningen

ÅSS bjuder in till Påskhandikapp Annandag Påsk måndag 22/4 kl. 14.00 Personlig anmälan 13.30

ÅSS Annandagshandikapp ÅTTA RONDER
Måndagen 22/4 klockan 14.00
Personlig anmälan   senast 13.30

Baserad på Elo-rating avseende långparti, per 1/4 2019
Saknas Elo-tal, baseras det efter senaste LASK-tal,
e har tävlingsledningen rätt att uppskatta det.

Anmälan senast fredag 19/4 till
Jan Bengtsson 073-778 18 20
jan.bengtsson50@gmail.com

Vid efteranmälan kan tillkomma 50 kr!

-50                                    10-10
51-100                              11-9
101-150                            13-7
151-200                            15-5
201-300                            16-4
301-400                            17-3
401-600                            17½-2½
601-800                            18-2
801-1000                          18½-1½
1001-                                19-1

DIFFERENTIERAD STARTAVGIFT   Kontant eller Swish.
1901-                 200
1601- 1900        100
-1600                   50

Orankade mellanstadiejuniorer fri start. Ges Elo 1200
Alla startavgifter går ut i form av priser
Garanterat 1a pris minst 1 500 vid 15 startande
Rankingpris vid minst 20 startande
Max 40 startande!