Åtta i Sverige!

Åstorparna Ylva och Vera spelade Schack-4an riksfinal i helgen med sitt klasslag Slottsvångsskolan och de kom på åttonde plats bland alla fjärdeklassare i landet.
HD skrev en artikel om detta. Fullständigt resultat här. 




Blixtavslutning i Åstorp

Under söndagen genomfördes förbundets traditionsenliga DM-blixtavslutning och komplett resultat hittar du här.

A-final slutställning:
Tomas Wellevit        3/3
Sejvo Agovic           2/3
Stefan Håkansson  1/3
Jan Bengtsson        0/3

B-final slutställning:
Stefan Myllenfors       2½ / 3
Sakarias Jussila            2/3
Magnus Ljunggren       1/3
Cai Jussila                   ½/3

Kent Petersen och Sakarias Jussila

Leif Bohman och Idris Amin

Jan Bengtsson och Eric Nordin

Sejfo Agovic och Magnus Ljunggren (foto: Cai J)




ÅSS gratulerar Stefan!

Bra Invest AB, dvs Stefan Anderssons bolag blev Årets företagare i Åstorp.

ÅSS gratulerar å det djupaste!




Allsvenska resultat 19/3 rond 7.

Resultaten långt över förväntan.
MAS II mönstrade sitt i särklass starkaste lag denna säsong!
Vi tog överraskande många poäng)
Speciellt gladde Leif o Ted.

Div 1, 1:a laget:
MAS II – ÅSS      5 – 3
Faruk vann en helpoäng och Ole, Gösta, Leif och Ted tog en halva var!

Div 3, 2:a laget: 
HSA II – ÅSS II   6½ – 1½
Cai vann sin match och Sakarias spelade remi!

Div 3, 3:e laget: 
ÅSS III – Skromberga 1½ – 6½
Gert tog en helpoäng mot en 1800-spelare(Grattis!) och Bogoljub tog en halva!

Komplett resultat här. 




Resultat Dogman

Klass A: (4e klass)
Slottet, Helsingborg            11 poäng (18 partipoäng)
Kvidinge, Åstorp                  8 poäng (16½ partipoäng)
Nyvång, Åstorp                    5 poäng (13½ partipoäng)

Klass B: (5-6 klass)
Synkopen, Helsingborg       9 poäng (12½ pp)
Nyvång, Åstorp                    8 poäng (14 pp)
Kombinationslag                  7 poäng (10½ pp)
Söndrebalg, Hjärnarp          3 poäng (7½ pp)
V. Ramlösa, Helsingborg     2 poäng (7 pp)
Ringstorp , Helsingborg       1 poäng (4½ pp)

Klass C: Valpklassen
Edvin Lindgren        6 p
Adnan                     4½ p
Freja Uhrberg         3½ p
Nezar Essadak       3½ p
Esmeralda Christensson   3 p
Isabella Mena         3 p
Pischa Agarwal       3 p
Michail                     3 p
Sanika Dodagatta   2½ p
Anusha Agarwal      1½ p
Yasim Hassan         1½ p
May Hassan            1 p

Tack till alla deltagare, funktionärer och Dogman!

 




Avslutningsrond Eloturnering höst grupp I spelas 12/12

Rond 5 Elo Gr 1

Jan – Gösta
Stefan – Ted
Leif – Staffan
Daniel – Marcus

Grupp 2 hittar du här!

Kent – Tomas  remi




World Chess Championship 2016

Missa inte Magnus Carlsen – Sergey Karjakin som börjar nu på fredag.
Här kan du följa allt!




Allsvenskt spel söndag 20 november

Söndagen 20 november är det allsvenskt spel i alla serier. Du kan logga in och se diskussioner kring laguppställningar här. (Under Senior/Allsvenskan/Laguppställning)

Saknar du konto för att logga in, kan du skapa det där.
Kontakta Cai om du får problem (cai(at)jussila.nu alt 072 555 35 58)




Gåsaschacket 2016

HSA bjuder in alla till årets Gåsaschack! 




Malmö Open/MSF Open

Inbjudan till Malmö Open/MSF Open hittar du här.