image_pdfimage_print

Resultat DM rond 5

Bertil Öjerskog – Markus Mena   1-0
Anders Hansen- Bertil Westin     1-0
Daniel Mena – Quang                  0-1
Ivan Kolobaric- Leif Bohman       1-0
Cai Jussila – Eric Nordin              1-0
Ted Sandbech-Sejfo Agovic         spelas torsdag Klippan 17/11
Jan Bengtsson-Idris Amin            spelas torsdag Klippan 17/11

Hela resultatlistan finns här.

Information om laguppställningar i Allsvenskan

En ny sida finns nu för att informera om vem som spelar i vilket lag.
Men detta kräver en inloggning, som du enkelt registrerar via sidan.

Du hittar sidan via menyvalet ”SENIOR”, ”ALLSVENSKAN” och till höger är det en ny flik ”LAGUPPSTÄLLNING”.

Testa att skapa dig ett login, så får vi se om detta är rätt sätt för oss!

Måndag 12/9 startar höstens turneringsspel! Senast 18.30 gäller för anmälan!

En Elosanktion sökt o beviljad för grupp ett o två!

1) Högsta gruppen lär sannolikt bli Schweizer, med ca åtta spelare.
Förslagsvis fem ronder. 90 min + 30 sek/drag

Gösta  E 2084  Staffan E 1939               remi
Jan      E 2008  Ted       E 1824               1-0
Stefan  E 1994  Daniel   E 1790              uppskjutet
Marcus E 1942  Leif       E 1749              1-0
Trolig lottning…   Fetstil vit

2) Sex till åtta deltagare. Kan bli Berger, men bestäms på måndag!
För spelare ca 1400-1600
90 min+30 sek/drag
Ivan                                    KSK
Bertil                                   KSK
Cai                                      ÅSS
Kent                                    ÅSS
Alex                                    ÅSS
Ulf Ringdahl                       Engelholm
Classe                               ÅSS
Tomas Truedsson              ÅSS

3)
4)
En nybörjargrupp eller två med kortare betänketid, förslagsvis 30 min.
Man kan då kanske spela flera partier istället)

Gert Johansson
Markus Rosenblom
Seymour Mackdoglin
Max Persson
Markus Mena
Bo Andersson
Jan-Eric Bengtsson
Alaa Eddin
Dan Ferm
Anders Larsson
George Bobocea

Anmälningar emotses omgående!

Jan 073-778 18 20
jan.bengtsson50@gmail.com

Anmäl till DM i långpartier 2016!

Anmälan görs till
Eric Nordin   eric.nordin.hbg@hotmail.com
Ta chansen att få extra träning!
Priser finns även för rankinggrupper!

Definitivt spelprogram!
Partier kan i nödfall spelas före ordinarie rond e efter!

19/9 Måndag HSA
5/10 Onsdag Åstorp       OBS! Ändrat.
19/10 Onsdag Klippan
26/10 Onsdag Åstorp
9/11 Onsdag Åstorp
21/11 Måndag HSA
5/12 Måndag HSA

Allsvenska speldagar 2016-17. Obs Matchordningen fastställd!

Försök gärna att vika dessa söndagar till schack…

Vi har kommande säsong hela TRE 8-mannalag i Allsvenskan på seniorsidan.
Lag ett o två toppas i princip maximalt, medan tredje kan bli lite mer av breddkaraktär.
Därmed kan alla som vill delta i lagschack också få spela regelbundet.

Div I södra
ÅSS I

23/10 Rond 1                        LASK II                                            hemma
20/11 Rond 2                        Halmstad/Harplinge                         borta        inga danskar
4/12   Rond 3                        Hisingsalliansen                              hemma
15/1   Rond 4                        Manhem III                                      borta        inga danskar
4/2     Rond 5                        HSA                                                hemma
5/3     Rond 6                        Limhamn II                                      hemma
19/3   Rond 7                        MAS II                                             borta
26/3   Kval till Superettan

Div III grupp 8   samma datum som ovan
ÅSS II

Åstorp III                                             hemma
Skromberga                                        borta
Frirond
HSA III                                                hemma
Landskrona SK                                   borta
Engelholms SK                                   hemma
HSA II                                                 borta

ÅSS III

ÅSS II                                                (hemma)
HSA III                                                hemma
Landskrona SK                                   borta
Engelholms SK                                   hemma
HSA II                                                 borta
Frirond                                                ——
Skromberga                                        hemma