Annandags schacken i Åstorp

ass_small_logoPå annandagen arrangerade Åstorps SS en tidshandikappturnering. Tjugo minuter fördelades mellan spelarna beroende på hur stor rankingskillnaden var. Segrade gjorde turneringsledaren Jan Bengtsson ifrån arrangörsklubben som imponerande nog lyckades prestera bra spel mellan tillverkning av hans berömda ägg och sill mackor och lottning. Bengtsson tog 7 poäng på dom 9 ronderna. 2 – 3 pristagarna Tomas Rosell,HASK och Peter Dalling, Ängelholms SK tog 6½ poäng.

PlacNamnKlubbRatingPoängInbSSFBuch
1Jan BengtssonÅstorps SS199470.043.0
2Tomas RosellHelsingborgs ASK22941.044.0
3CM Peter DallingEngelholms SK16930.044.0
4Sejfo AgovicHelsingborgs ASK177760.040.0
5Gösta PeterssonÅstorps SS21381.044.5
6Esad KahrimanLandskrona SK17740.044.0
7Patrik NilssonHelsingborgs ASK220751.045.0
8Tomasz SzczepanowskiHelsingborgs ASK168651.042.0
9Leif BohmanKlippans SK173151.041.0
10Ted SandbechKlippans SK187250.040.0
11Erik LundströmHelsingborgs SS145050.032.5
12Quang Binh DamHelsingborgs SS21600.539.0
13Stefan MyrenforsHelsingborgs SS15880.537.5
14Anders HansenLimhamns SK20640.046.0
15Torben FrederiksenKlippans SK136640.031.0
16Daniel MenaÅstorps SS17040.035.0
17Clas-Erik NilssonÅstorps SS139030.031.0
18Kent PetersenKlippans SK127520.030.5
19George Bobocea (utgått r6)Åstorps SS115011.020.5
20Markus MenaÅstorps SS110010.029.5
image_pdfimage_print
Share