Veteran VM i Bled

Logga Veteran VM i Bled 2018

Peter Dalling, Engelholms SK fortsätter med sitt flitiga deltagande i internationella veterantävlingar. Denna gång är det Bled i Slovenien som Peter besöker. Tävlingen som gäller är Veteran-VM +65. Följ Peters framfart på chess-results eller på tävlingens officiella hemsida.

En känd skånsk schackbloggare, ni vet han med en ännu mer känd granne, deltar själv så tävlingen kan även följas på hans blogg. Där får man partianalyser, bilder och annat smått och gott serverat. Man får som vanligt även målande beskrivningar av hans svåra umbärande som han får genomlida på dessa kurorter där de internationella veterantävlingarna brukar spelas. Denna gång är det vädret (snö!) som ställer till det.

Share

Då var det dags igen…

Allsvensk logo

…för en ny säsong av Allsvenskan. Säsongen 2018 – 2019 startar nu på söndag den 21 oktober. Nordvästra Skåne har nio klubblag med som spelar från Division 1 och ner till Division 3, utöver dessa divisioner finns det Elitserien och Superettan.

I följande divisioner hittar du de nordvästskånska lagen:

Division 1 grupp 4

  • Helsingborgs Schackallians 1
  • Åstorps SS 1

Division 2 grupp 5

  • Helsingborgs Schackallians 2

Division 2 grupp 8

  • Landskrona SK

Division 3 grupp 9

  • Engelsholms SK
  • Helsingborgs Schackallians 3
  • Helsingborgs Schackallians 4
  • Skromberga ASS
  • Åstorps SS 2

 

Share

6-klubbsmatchen i Græsted

Årets upplaga av 6-klubbsmatchen arrangerades den 30 september av våra danska vänner i Skakklubben Nordkalotten i Græsted ca 3 mil norr om Helsingør. Tre lag tog 6 partipoäng och delade segern i denna omgång. Eller rättare sagt jag placerar dom som delade segrare tills jag har klart för mig hur särskiljningen fungerar, när jag har det så uppdaterar jag resultatsidan. På den sidan finner man även dom individuella resultaten.

Resultat omgång 5

  1. Hillerød Skakklub 6 partipoäng
  2. Helsingborgs Schackallians 6
  3. Helsingør Skakklub 6
  4. Åstorps SS
  5. Skakklubben Nordkalotten 5
  6. Engelholms SK

Ställningen totalt efter 5:e omgången

  PP MP
Helsingborgs Schackallians 33½ 19
Helsingør Skakklub 31½ 17
Åstorps SS 28½ 18
Hillerød Skakklubb 26½ 16
Skakklubben Nordkalotten 18½ 6
Engelholms SK 11½ 2

| Samtliga partier omgång 5 (pgn-fil) |

Share

Bengt Ekenbergs Minnesturnering – Ekenberg segrade!

Alla vinnare av en schackturnering är väl egentligen värdiga men jag måste säga att dagens segrare i Bengt Ekenbergs Minnesturnering är lite extra värdig. Segrade gjorde nämligen Ulf Ekenberg – i tävlingen som hålls till minne av hans far, dubble sverigemästaren Bengt Ekenberg. Den segern kändes säkert extra bra.

Tvåa kom unge Tomasz Szczepanowski, Helsingborgs ASK som fortsätter att rada upp placeringar på prisplats i snabbschackstävlingar.

ekenbergs2018

Bengt Ekenbergs bägge söner, Ulf (till vänster i bild) och Bertil, deltog båda i dagens minnesturnering som spelas för att hedra deras far Bengt Ekenberg. Bengt, som gick bort 1986, är en av dom starkaste spelarna som har spelat för Helsingborgs SS. Bland hans meriter finns två individuella SM-guld, 1943 och 1962. Foto: Anders Hansen

Slutställning Bengt Ekenbergs Minnesturnering 2018

PlacNamnKlubbRatingPoängKP
1Ulf EkenbergSK Rockaden Sthlm199434½
2Tomasz SzczepanowskiHelsingborgs ASK190834
3Anders SvenssonKarlshamns SS2209634½
4Max NimanderLimhamns SK1810532½
5Lorik SadikuKristinebergs SK165136½
6Tomas RosellHelsingborgs ASK214836½
7Idris AminHelsingborgs ASK183232
8Daniel MenaHelsingborgs ASK171231½
9Mats KarlssonHelsingborgs SS145726½
10Martin AndersénLandskrona SK1526431
11Robert HedlerfogHelsingborgs SS1645427
12Viktor LundbergEngelholms SK1583426
13Alexander NordLunds ASK181027½
14Halil SadikuKristinebergs SK194125½
15Viktor UfnarovskiLunds ASK1842332
16Lars PerssonSkromberga ASS1609326½
17Jonas AulinHelsingborgs SS162027
18Bertil EkenbergHelsingborgs SS130024½
19Falk ZetterströmHelsingborgs SS1618223½
20Sixten WallinHelsingborgs SS130028½
Share

6-klubbsmatchen 2018: Skakklubben Nordkalotten arrangerar

Årets upplaga av 6-klubbsmatchen, en match som spelas mellan tre nordvästkånska och tre danska klubbar, spelas i danska Graested, närmare bestämt på Graested Skole. Skakklubben Nordkalotten arrangerar matchen som spelas Söndagen den 30 september. Matchen alternerar mellan klubbarna, när varje klubb har arrangerat en gång så avslutas den omgången och en segrare utses. Denna match är den 5:e i denna cykel och därmed avslutas denna omgång nästa år.

Saxat ifrån Nordkalottens inbjudan:

Da det i 2018 er vores tur indbyder Skakklubben Nordkalotten til årets 6 kantmatch. Matchen spilles søndag den 30. september 2018 kl. 12.00 i kantinen på Græsted Skole i Græsted, Stationsvej 10, 3230 Græsted. Der er lodtrækning kl. 11.30, hvor holdlederne bedes være tilstede.

 

Ställning inför den 5:e omgången PP MP
Helsingborgs Schackallians 27½ 15
Helsingør Skakklub 25½ 14
Åstorps SS 23 13
Hillerød Skakklub 20½ 11
Skakklubben Nordkalotten 13½ 5
Engelholms SK 10 2
Share

Nordvästskånska placeringar i Svenskt Grand Prix 2017/18

Som det tidigare har skrivits om i ett inlägg här på NvSSF hemsida så avslutades Svenskt Grand Prix för säsongen 2017/18 i och med att Deltalift Open och Harplinge Mini Open färdigspelats i lördags. Sammanlagt deltog 25 nordvästskåningar i minst en av de åtta deltävlingarna. Bäst placerad blev Patrik Nilsson ifrån Helsingborgs ASK (han deltog i fem GP-tävlingar) som blev 10:a. Ganska så bra eftersom att sammanlagt 586 spelare deltog i Svenskt Grand Prix denna säsong.

Lukas Mirsch, Helsingborgs ASK blev bäste nordvästskåning i Lilla Grand Prix (endast för spelare med mindre än 1600 i ranking). Han blev 58:a bland totalt 206 deltagare.

Nordvästskånska placeringar svenskt grand prix 2017/18

PlacNamnKlubb
10Patrik NilssonHelsingborgs ASK
26CM Anders NilssonHelsingborgs ASK
32Stefan HåkanssonHelsingborgs ASK
106Mikael SvenssonLandskrona SK
116Lars PerssonSkromberga ASS
126Idris AminHelsingborgs SS
175Susanne EllerstrandEngelholms SK
200Filip JonssonHelsingborgs ASK
246Staffan ThomassonÅstorps SS
274Jonas WibergEngelholms SK
331Esad KahrimanLandskrona SK
399Åke WestinHelsingborgs SS
408Majed Fakhr EldinHelsingborgs ASK
439Sejfo AgovicHelsingborgs ASK
476Anders HansenHelsingborgs ASK
514Hoger MuhamedHelsingborgs SS
522Cai JussilaHelsingborgs ASK
530Erik LundströmHelsingborgs SS
535Gert LyngsjöLandskrona SK
536Olof BarrLandskrona SK
549Martin AndersenLandskrona SK

En komplett tabell finns här.

Nordvästskånska placeringar i lilla grand prix 2017/18

PlacNamnKlubb
58Lukas MirschHelsingborgs ASK
69Sakarias JussilaHelsingborgs ASK
70Johan SjölanderLandskrona SK
82Majed Fakhr EldinHelsingborgs ASK
104Cai JussilaHelsingborgs ASK
130Markus MenaÅstorps SS

En komplett tabell finns här.

Share

Deltalift Open 2018 – Tikkanen segrade

Deltalift OpenSom så ofta i Svenskt Grandprix så blev det Hans Tikkanen,Lunds ASK som hamnade överst i turneringstabellen när de åtta ronderna avverkats. I Harplinge Mini Open (för spelare med mindre än E1600) vann Pia Fransson,Limhamns SK. Tikkanen segrade även totalt i Svenskt Grandprix säsongen 2017-2018. Hans klubbkamrat Ludvig Morell vann Lilla Svenskt Grandprix 2017-2018.

Åtta spelare ifrån Nordvästra skåne deltog, samtliga i Deltalift Open. Bäst gick det för de bägge Helsingborgs ASK medlemmarna Anders Nilsson och Patrik Nilsson. Båda tog 5½ poäng av 8 och slutade på 19:e och 24:e plats (148 spelare startade).

Med det pluset Patrik Nilsson gjorde på sitt elokonto så kom han över 2200 i eloranking och kan där med titulera sig Candidate Master (CM) när alla formaliteter är avklarade. Grattis Patrik!

placeringarna för nordvästskåningarna i deltalift open 2018

PlacNamnKlubbEloPoängKval
19CM Anders NilssonHelsingborgs ASK22265.533.50
24Patrik NilssonHelsingborgs ASK21955.530.50
61Stefan HåkanssonHelsingborgs ASK20104.033.00
82Idris AminHelsingborgs SS17924.026.50
118Lars PerssonSkromberga ASS15713.025.00
134Erik LundströmHelsingborgs SS16962.524.00
145Majed Fakhr EldinHelsingborgs ASK15631.022.00
146Susanne EllerstrandEngelholms SK15041.021.00

länkar

| Resultat |

| Partier |

Share
image_pdfimage_print