Yngre Miniorer (2007-)

Startfält

No  Name                      Club                          

1.  Möller, Elias             Montessoriskolan Staffanstorp 
2.  Coumans, Vincent          Staffanstorps Montessori      
3.  Lee, Matthew              Ringstorpskolan Helsingborg   
4.  Lyngsjö, Luke             Lunds Montessorigrundskola    
5.  Arvidsson, Gustav         Hjärups skola Lund            
6.  Tellback, David                                         
7.  Derlich, Christian        DK                            
8.  Frost, Milan              Tagensboskole København DK    
9.  Fraemohs, Noah            DK                            
10. Andersson, Astrid         Röda skolan Svedala           
11. Leskinen, Matilda         Stora Hammars skola Höllviken 
12. Andersson, Elsa           Marieskolan Marieholm         
13. Engdahl, August           Stora Hammars skola Höllviken 
14. Fridolf, Hjalte           Rønne privatskole DK          
15. Cederholm, Magni          Sigerslevøster Privatskole DK 
16. Andersson, Hugo           Marieskolan Marieholm         
17. Nybro Fröjd, Milo         DK                            
18. Jabiyev, Emil             IES Lund                      
19. Grönte, Eskil             Uggleskolan Södra Sandby      
20. Tellenbach Uttmann, David Marieskolan Marieholm         
21. Nordin, Markus            Svedala                       
22. Morelll, Oscar            Flygelskolan Lund             
23. Jönsson, Loke             Engelskaskolan Landskrona     
24. Derlich, Sarah Sima       DK                            
25. Kristensen, Kasper        Rønne privatskole DK          
26. Wikström, Jonatan         Montessoriskolan Staffanstorp 
27. Johansson, William        Frostaskolan Hörby            
28. Wahlgreen, Noah           DK                            
29. Mejlvang, Nikolaj         Rønne privatskole DK          
30. Netterheim, Alice         Roslättskolan Svedala         
31. Prochéus, Jakob           Byskolan Södra Sandby         
32. Biel, Gustav              Langelinieskolen DK           
33. Olsson, Melvin            Tingdammsskolan Malmö         
34. Morell, Ludvig            Flygelskolan Lund             
35. Wallin, Sixten            Rydebäcksskolan Helsingborg   
36. Mena, Isabelle            Kattarps Skola Helsingborg    
37. Hermansson, Viktor        Östra torn Lund               
38. Schreiver-Abeln, Marius   Jutarumsskolan Halmstad       
39. Rotvik, Fredrik           Rønne privatskole DK          
40. Tornquist, Hugo           Montessoriskolan Staffanstorp 
41. Penalver, Desirée         Lorensborgsskolan Malmö       
42. Rexgård, Otto             Västra Alstad skola Trelleborg
43. Persson, David            Djupadalsskolan Malmö         
44. Wang, Dawen               Lund                          
45. Xu, Ziqian                Byskolan Södra Sandby         

Slutställning

Place Name                      Score M-Buch. Buch. Wins

  1   Morell, Ludvig            7        27.5  30.5    7
 2-3  Wikström, Jonatan         6        30.5  33.5    6
      Wahlgreen, Noah           6        27.0  30.0    6
 4-8  Johansson, William        5        31.0  34.0    5
      Tornquist, Hugo           5        26.0  27.5    5
      Mejlvang, Nikolaj         5        25.5  28.5    5
      Jabiyev, Emil             5        25.5  28.0    5
      Cederholm, Magni          5        24.5  26.5    5
9-11  Olsson, Melvin            4.5      23.5  24.5    4
      Biel, Gustav              4.5      22.5  25.0    4
      Derlich, Christian        4.5      22.5  24.0    4
12-20 Schreiver-Abeln, Marius   4        29.5  33.5    4
      Frost, Milan              4        28.5  31.0    4
      Morelll, Oscar            4        24.5  27.0    4
      Tellenbach Uttmann, David 4        24.0  27.0    4
      Nordin, Markus            4        24.0  26.0    4
      Wallin, Sixten            4        24.0  26.0    4
      Grönte, Eskil             4        22.0  24.5    4
      Möller, Elias             4        20.5  21.5    4
      Xu, Ziqian                4        17.5  18.5    4
21-24 Fridolf, Hjalte           3.5      29.5  32.0    3
      Rexgård, Otto             3.5      24.0  25.0    3
      Fraemohs, Noah            3.5      20.0  21.5    3
      Hermansson, Viktor        3.5      18.5  19.5    3
25-32 Lyngsjö, Luke             3        24.5  25.5    3
      Nybro Fröjd, Milo         3        23.5  26.0    3
      Arvidsson, Gustav         3        23.5  24.5    3
      Engdahl, August           3        22.5  24.5    3
      Leskinen, Matilda         3        22.0  23.5    3
      Lee, Matthew              3        22.0  23.0    3
      Coumans, Vincent          3        21.0  22.5    3
      Persson, David            3        19.0  20.0    3
33-36 Wang, Dawen               2.5      23.0  25.5    2
      Penalver, Desirée         2.5      22.5  24.5    2
      Netterheim, Alice         2.5      20.0  21.0    2
      Prochéus, Jakob           2.5      17.5  19.0    2
37-40 Rotvik, Fredrik           2        21.5  23.5    2
      Andersson, Elsa           2        16.5  17.5    2
      Mena, Isabelle            2        14.0  15.0    2
      Andersson, Hugo           2        13.5  14.5    2
 41   Kristensen, Kasper        1.5      23.0  25.5    1
42-44 Derlich, Sarah Sima       1        18.0  19.0    1
      Jönsson, Loke             1        17.5  18.5    1
      Andersson, Astrid         1        16.5  17.5    1
 45   Tellback, David           0         5.0   5.0    0

Resultat rond 1

No Name               Result   Name                  

 1 Elias Möller         1:0    Sarah Sima Derlich    
 2 Kasper Kristensen    1:0    Vincent Coumans       
 3 Matthew Lee          0:1    Jonatan Wikström      
 4 William Johansson    1:0    Luke Lyngsjö          
 5 Gustav Arvidsson     0:1    Noah Wahlgreen        
 6 Nikolaj Mejlvang     1:0    David Tellback        
 7 Christian Derlich    1:0    Alice Netterheim      
 8 Jakob Prochéus       0:1    Milan Frost           
 9 Noah Fraemohs        0:1    Gustav Biel           
10 Melvin Olsson        1:0    Astrid Andersson      
11 Matilda Leskinen     0:1    Ludvig Morell         
12 Sixten Wallin        1:0    Elsa Andersson        
13 August Engdahl       1:0    Isabelle Mena         
14 Viktor Hermansson    0:1    Hjalte Fridolf        
15 Magni Cederholm      0:1    Marius Schreiver-Abeln
16 Fredrik Rotvik       1:0    Hugo Andersson        
17 Milo Nybro Fröjd     0:1    Hugo Tornquist        
18 Desirée Penalver     0:1    Emil Jabiyev          
19 Eskil Grönte         1:0    Otto Rexgård          
20 David Persson        0:1    Markus Nordin         
21 Oscar Morelll        1:0    Dawen Wang            
22 Ziqian Xu            1:0    Loke Jönsson          

Resultat rond 2

No Name                      Result   Name             

 1 William Johansson           1:0    Elias Möller     
 2 Noah Wahlgreen              1:0    Christian Derlich
 3 Milan Frost                 1:0    Nikolaj Mejlvang 
 4 Gustav Biel                 1:0    August Engdahl   
 5 Hjalte Fridolf             .5:.5   Melvin Olsson    
 6 Emil Jabiyev                1:0    Sixten Wallin    
 7 Ludvig Morell               1:0    Eskil Grönte     
 8 Markus Nordin               1:0    Fredrik Rotvik   
 9 Marius Schreiver-Abeln      1:0    Oscar Morelll    
10 Hugo Tornquist              1:0    Kasper Kristensen
11 Jonatan Wikström            1:0    Ziqian Xu        
12 Vincent Coumans             0:1    Milo Nybro Fröjd 
13 David Tellenbach Uttmann    1:0    Matthew Lee      
14 Luke Lyngsjö                1:0    Loke Jönsson     
15 Sarah Sima Derlich          0:1    Gustav Arvidsson 
16 Dawen Wang                  1:0    Jakob Prochéus   
17 Alice Netterheim            0:1    Noah Fraemohs    
18 Astrid Andersson            0:1    Viktor Hermansson
19 Isabelle Mena               0:1    Matilda Leskinen 
20 Elsa Andersson              0:1    Desirée Penalver 
21 Otto Rexgård                0:1    Magni Cederholm  
22 Hugo Andersson              0:1    David Persson    

Resultat rond 3

No Name                    Result   Name                    

 1 Noah Wahlgreen            1:0    Milan Frost             
 2 Gustav Biel               0:1    Emil Jabiyev            
 3 Ludvig Morell             1:0    Markus Nordin           
 4 Marius Schreiver-Abeln    0:1    Jonatan Wikström        
 5 Hugo Tornquist            0:1    William Johansson       
 6 Elias Möller              0:1    Hjalte Fridolf          
 7 Melvin Olsson             1:0    Luke Lyngsjö            
 8 Gustav Arvidsson          0:1    Oscar Morelll           
 9 Christian Derlich         1:0    Kasper Kristensen       
10 Noah Fraemohs             0:1    Nikolaj Mejlvang        
11 Matilda Leskinen          0:1    Sixten Wallin           
12 August Engdahl            1:0    Viktor Hermansson       
13 Magni Cederholm           1:0    Fredrik Rotvik          
14 Milo Nybro Fröjd          1:0    Desirée Penalver        
15 Eskil Grönte              0:1    Dawen Wang              
16 David Persson             0:1    David Tellenbach Uttmann
17 Ziqian Xu                 0:1    Vincent Coumans         
18 Matthew Lee               1:0    Sarah Sima Derlich      
19 Alice Netterheim          1:0    Astrid Andersson        
20 Jakob Prochéus            1:0    Elsa Andersson          
21 Isabelle Mena             1:0    Hugo Andersson          
22 Loke Jönsson              0:1    Otto Rexgård            

Resultat rond 4

No Name                      Result   Name                  

 1 Emil Jabiyev                0:1    William Johansson     
 2 Jonatan Wikström            1:0    Noah Wahlgreen        
 3 Hjalte Fridolf              0:1    Ludvig Morell         
 4 Milan Frost                 1:0    Melvin Olsson         
 5 Oscar Morelll               1:0    Christian Derlich     
 6 Nikolaj Mejlvang            1:0    August Engdahl        
 7 Sixten Wallin               0:1    Magni Cederholm       
 8 Dawen Wang                  0:1    Milo Nybro Fröjd      
 9 David Tellenbach Uttmann    1:0    Gustav Biel           
10 Markus Nordin               0:1    Marius Schreiver-Abeln
11 Matthew Lee                 0:1    Hugo Tornquist        
12 Elias Möller                1:0    Alice Netterheim      
13 Vincent Coumans             1:0    Jakob Prochéus        
14 Luke Lyngsjö                1:0    Isabelle Mena         
15 Viktor Hermansson           0:1    Gustav Arvidsson      
16 Fredrik Rotvik              1:0    Noah Fraemohs         
17 Otto Rexgård                1:0    Matilda Leskinen      
18 Desirée Penalver            1:0    Eskil Grönte          
19 Kasper Kristensen           0:1    Ziqian Xu             
20 Astrid Andersson            0:1    David Persson         
21 Elsa Andersson              1:0    Loke Jönsson          
22 Hugo Andersson              1:0    Sarah Sima Derlich    

Resultat rond 5

No Name                    Result   Name                    

 1 Ludvig Morell             1:0    Jonatan Wikström        
 2 William Johansson         1:0    David Tellenbach Uttmann
 3 Marius Schreiver-Abeln    1:0    Milan Frost             
 4 Magni Cederholm           1:0    Oscar Morelll           
 5 Milo Nybro Fröjd          0:1    Nikolaj Mejlvang        
 6 Hugo Tornquist            1:0    Emil Jabiyev            
 7 Noah Wahlgreen            1:0    Hjalte Fridolf          
 8 Melvin Olsson             1:0    Markus Nordin           
 9 Sixten Wallin             1:0    Elias Möller            
10 David Persson             0:1    Vincent Coumans         
11 Ziqian Xu                 0:1    Luke Lyngsjö            
12 Gustav Arvidsson          1:0    Fredrik Rotvik          
13 Christian Derlich         1:0    Desirée Penalver        
14 August Engdahl            0:1    Otto Rexgård            
15 Gustav Biel              .5:.5   Dawen Wang              
16 Eskil Grönte              1:0    Matthew Lee             
17 Noah Fraemohs             1:0    Kasper Kristensen       
18 Matilda Leskinen          0:1    Viktor Hermansson       
19 Alice Netterheim          1:0    Elsa Andersson          
20 Jakob Prochéus            1:0    Hugo Andersson          
21 Loke Jönsson              1:0    Isabelle Mena           
22 Sarah Sima Derlich        1:0    Astrid Andersson        

Resultat rond 6

No Name                      Result   Name             

 1 William Johansson           0:1    Ludvig Morell    
 2 Nikolaj Mejlvang            1:0    Magni Cederholm  
 3 Jonatan Wikström            1:0    Hugo Tornquist   
 4 Marius Schreiver-Abeln      0:1    Noah Wahlgreen   
 5 Vincent Coumans             0:1    Melvin Olsson    
 6 Luke Lyngsjö                0:1    Emil Jabiyev     
 7 David Tellenbach Uttmann    1:0    Gustav Arvidsson 
 8 Otto Rexgård               .5:.5   Christian Derlich
 9 Milan Frost                 1:0    Sixten Wallin    
10 Oscar Morelll               1:0    Milo Nybro Fröjd 
11 Hjalte Fridolf              0:1    Gustav Biel      
12 Dawen Wang                  0:1    Elias Möller     
13 Viktor Hermansson          .5:.5   Noah Fraemohs    
14 Fredrik Rotvik              0:1    August Engdahl   
15 David Persson               0:1    Eskil Grönte     
16 Markus Nordin               1:0    Jakob Prochéus   
17 Desirée Penalver           .5:.5   Alice Netterheim 
18 Sarah Sima Derlich          0:1    Ziqian Xu        
19 Loke Jönsson                0:1    Matthew Lee      
20 Kasper Kristensen           0:1    Matilda Leskinen 
21 Isabelle Mena               0:1    Elsa Andersson   
22 Hugo Andersson              1:0    Astrid Andersson 

Resultat rond 7

No Name               Result   Name                    

 1 Ludvig Morell        1:0    Nikolaj Mejlvang        
 2 Noah Wahlgreen       1:0    William Johansson       
 3 Melvin Olsson        0:1    Jonatan Wikström        
 4 Hugo Tornquist       1:0    Milan Frost             
 5 Magni Cederholm      1:0    David Tellenbach Uttmann
 6 Emil Jabiyev         1:0    Oscar Morelll           
 7 Christian Derlich    1:0    Marius Schreiver-Abeln  
 8 Gustav Biel          1:0    Otto Rexgård            
 9 Elias Möller         1:0    Milo Nybro Fröjd        
10 Eskil Grönte         1:0    Vincent Coumans         
11 Sixten Wallin        1:0    Luke Lyngsjö            
12 Gustav Arvidsson     0:1    Markus Nordin           
13 August Engdahl       0:1    Ziqian Xu               
14 Noah Fraemohs        1:0    Desirée Penalver        
15 Dawen Wang           0:1    Hjalte Fridolf          
16 Alice Netterheim     0:1    Viktor Hermansson       
17 Matthew Lee          1:0    Hugo Andersson          
18 Matilda Leskinen     1:0    Fredrik Rotvik          
19 Elsa Andersson       0:1    David Persson           
20 Jakob Prochéus      .5:.5   Kasper Kristensen       
21 Isabelle Mena        1:0    Sarah Sima Derlich      
22 Astrid Andersson     1:0    Loke Jönsson            

image_pdfimage_print
Share

En reaktion på “Yngre Miniorer (2007-)

  1. Pingback: Det skånske juniorskak-mesterskab | Frederikssund Skakklub

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *