Påskadraget 2018

Helsingborgs Schacksällskaps tidshandikappturnering Påskadraget spelades igår och lockade 29 deltagare. Segrade gjorde Anders Hansen,Helsingborgs ASK med 6 poäng av 7. Segrarens unge klubbkamrat (född 2004) Tomasz Szczepanowski tog även han 6 poäng men hade sämre kvalitetspoäng och blev därmed 2:a. Dam Binh Quang ifrån arrangörsklubben Helsingborgs SS blev ensam 3:a på 5½ poäng.

Två deltagare var ifrån en klubb som inte är hemmahörande i nordvästra skåne,Magnus Cedervall (Limhamns SK) och Mikael Johansson som representerar Alingsås SS.

Slutställning

PlacNamnKlubbEloPoängKvp
1Anders HansenHelsingborgs ASK1991630
2Tomasz SzczepanowskiHelsingborgs ASK1924626
3Quang Binh DamHelsingborgs SS208527½
4Eric NordinHelsingborgs ASK1839525
5Viktor LundbergEngelholms SK1570524½
6Hoger MuhamedStrövelstorps SK1676524
7Mikael JohanssonAlingsås SS198924½
8Staffan ThomassonÅstorps SS1809430
9Johan SjölanderLandskrona SK1227426
10Emil EliassonHelsingborgs SS1400423½
11Per SarodnickHelsingborgs SS1350422
12Idris AminHelsingborgs SS1819421½
13Erik LundströmHelsingborgs SS1605420½
14Jan BengtssonÅstorps SS200525½
15Filip JonssonHelsingborgs ASK188123
16Magnus CedervallLimhamns SK190323
17Sejfo AgovicHelsingborgs ASK1770326
18Volker SarodnickHelsingborgs SS1791324
19Leif BomanKlippans SK1815322
20Tony NagyHelsingborgs SS1748321½
21Ronny BlomdahlHelsingborgs ASK1850321½
22Åke WestinHelsingborgs SS2078319
23Magnus LjunggrenEngelsholms SK172222
24Mats KarlssonHelsingborgs SS145720
25Ted SandbechKlippans SK182718½
26Hani IslambouliEngelholms SK160317½
27Jonathan FalgrenHelsingborgs ASK1478221½
28Daniel MenaHelsingborgs ASK1760218½
29Fredrik SievertHelsingborgs SS175818½
Share

Holst Malmömästare

MSF loggaDen kände schackprofilen Conny Holst (Limhamns SK) vann öppna Malmömästerskapet som spelades i helgen. Två och trea kom Herr Holsts klubbkamrater, Anders Nylén och Patrik Nilsson, en halv poäng efter Conny som tog 5½ poäng av 7. För den inbitne Malmö Redhawks supportern Conny var gårdagen en stor dag i hans liv, först Malmömästare och sedan så råkade Malmö Redhawks vinna tursamt mot Frölunda med 3 – 1. Grattis Conny!

Conny Holst

Conny Holst. Foto: Lars OA Hedlund

 

 

 

 

 

 

 

De två deltagarna ifrån nordvästra skåne,Lars Persson (Skromberga ASS) & Martin Andersén (Landskrona SK),kom på 17:e och 18: plats.

| Slutställning |

Share

Allsvenskan säsongen 17/18 – Åstorp klara för kval till Superettan

Allsvensk logoAllsvenskan avslutades igår med stor dramatik sett ur ett nordvästskånskt perspektiv. De två toppklubbarna i distriktet Åstorps SS och Helsingborg Schackallians (Helsingborgs SS & Helsingborgs ASK) möttes nämligen i en direkt avgörande match i division 1 södra där det i potten låg en kvalplats till Superettan. Förutsättningarna inför matchen var att HSA var tvungna att vinna med minst 5 – 3 för att ta hem seriesegern och därmed knipa den åtråvärda kvalplatsen. Om detta hade lyckats så hade det varit den tredje säsongen på raken som Alliansen hade gjort denna bedrift men denna gång var det Åstorps SS tur. Matchen slutade 4 – 4 efter hård kamp. Åstorp möter Västerås II nästa helg för att göra upp om en plats i superettan.

Dramatiskt var det även i division 3 grupp 9 där Landskrona SK delade serieledningen inför den sista ronden med Falkenbergs SK. Kampen om segern i denna division gjordes upp helt och hållet i nordvästra skåne eftersom Falkenbergs SK mötte HSA 4 i Helsingborg och Landskrona hade hemmamatch mot Engelholms SK Denna gången hade inte Landskrona SK flytet på sin sida. Falkenberg tog hem seriesegern med endast ½ partipoäng. Samtliga övriga lag i denna grupp var ifrån nordvästra skåne och deras slutplacering blev:
3. Engelholms SK
4. HSA III
5. Skromberga ASS
6. HSA IV
7. Åstorps SS II

I division 2 grupp 8 slutade HSA II lite överraskande 2:a. Laget riskerade faktiskt nedflyttning inför sista ronden. För att vara helt säkra på att få stanna kvar i division 2 var man tvungna att ta en matchpoäng. Nu lyckades det med råge, laget vann med hela 7 – 1, mot SK Mumien som tyvärr var tvungna att lämna w.o på 3 bord. På bord 1 vann Ghayth Taaba ett bra parti mot Anil Surender på temat “angrepp mot en orockerad kung”.

Share

Junior-DM i blixtschack

Idag spelades Junior-DM i blixtschack (5 minuter + sekunders tillägg per drag) i Helsingborg. Först ut var knatte och miniorklassen som slogs samman i en grupp (15 deltagare). I miniorklassen segrade Samuel Larsson, Helsingborgs ASK och i knatteklassen vann Sixten Wallin, Helsingborgs SS.

| Resultat minior och knatteklassen |

Efter knattarna och miniorerna var det dags för dom åtta deltagarna i Elitgruppen att ta över spellokalen på Trädgårdsgatan i Helsingborg. Där hamnade tre spelare på samma poäng och var DM-titeln skulle placeras fick avgöras i ett särspel. Utfallet av det särspelet blev som följer:

  1. Filip Jonsson Helsingborgs ASK
  2. Tomasz Szczepanowski Helsingborgs ASK
  3. Sakarias Jussila Helsingborgs ASK

| Resultat Elitgruppen |

Share

Elite Hotels Open – Anders & Patrik topplacerade

GP-tävlingen Elite Hotels Open spelades denna helg i Växjö och den blev en fullträff för HASK-duon Anders & Patrik Nilsson. Båda hamnade i toppen bland dom 142 deltagarna, Anders hamnade på 8:e plats och Patrik kom endast två placeringar efter. Båda tog 6 poäng på dom åtta ronderna. Den svenska legendaren Pia Cramling blev ensam segrare med 7 poäng.

Både Patrik och Anders tog poäng mot stormästare. Anders Nilsson besegrade Erik Blomqvist ifrån SK Rockaden. Stockholmaren Blomqvist har blivit svensk mästare både individuellt och i lag. Partiet mot Nilsson blev knivskarpt och stormästaren fick ge upp redan efter 22 drag då det visade sig att hans kung var mer sårbar än Anders i en ställning där bägge kungarna var lite i blåsväder.

Partiet ovan spelades i rond 7, i ronden efter tog Stormästaren revansch mot en nordvästskåning genom att besegra Mikael Svensson, Landskrona SK i ett parti där Mikael ingalunda var chanslös. Han spelade starkt men fick till slut erkänna sig besegrad.

Patrik Nilsson,Helsingborgs ASK

Patrik Nilsson,Helsingborgs ASK Elite Hotels Open. Foto: Lars OA Hedlund

I samma rond, den 8:e och sista, tog Patrik Nilsson sin stormästar poäng. Remi mot Ralf Åkesson, en spelare som Patrik för övrigt har besegrat en gång i Malmö Open. Det var ytterst nära en seger även denna gång. Hade Patrik aktiverat sin kung i slutspelet Torn mot 3 bönder så hade han kunnat skriva en etta i protokollet. Chansen kom i följande ställning:

 

 

Patrik spelade Tc4 men hade hade han spelat Kb6! så hade hans kung hunnit hjälpa till med att stoppa svarts fribönder.

För att se samtliga åtta deltagande nordvästskåningars placeringar surfa in på följande webbsida: http://member.schack.se/ShowTournamentServlet?id=4924

Partier ifrån turneringen hittar du i denna sidas partiarkiv: http://www.nvssf.com/forbundet/partifil-download/

Share

Elite Hotels Open 2018

Nu till helgen den 9 – 11 februari spelas Elite Hotels Open & Lilla Elite Hotels Open (för spelar med mindre än 1600 i eloranking) i Växjö. Dom bägge tävlingarna ingår i Svenskt Grand Prix.

Topprankade i årets tävling är dom tre svenska stormästarna Tiger Hillarp Persson (Malmö AS), Erik Blomqvist (SK Rockaden,Stockholm) och Hans Tikkanen (Lunds ASK). Ifrån förbundet deltar 8 spelare. Bland dom är CM Anders Nilsson (Helsingborgs ASK) högst rankad.

Deltagare ifrån Nvssf

Anders	Nilsson		Helsingborgs ASK	2197
Patrik	Nilsson		Helsingborgs ASK	2166
Mikael	Svensson	Landskrona SK		2068
Stefan	Håkansson	Helsingborgs ASK	2042
Staffan	Thomasson	Åstorps SS		1847
Jonas	Wiberg		Engelholms SK		1746
Lars	Persson		Skromberga ASS		1525
Susanne	Ellerstrand	Engelholms SK		1428

För att enkelt kunna följa turneringen kommer här några länkar:

Share

Nordvästskånsk invasion i Lund

Det blev en veritabel invasion av nordvästskånska spelare när Skåneblixten (Skånes SF öppna distriktsmästerskap i blixt) avgjordes idag. Sextiofem spelare deltog i tävlingen,av dom var 15 ifrån NvSSF, som spelades på Katedralskolan. Man gjorde upp om DM-titeln i fyra olika klasser; senior, Junior & kadett, minior och yngre minior. Nordvästra skåne hade deltagare i samtliga klasser.

De deltagande nordvästskåningarna var:

Seniorklassen

Tomasz Szczepanowski Helsingborgs ASK
Idris Amin Helsingborgs SS
Ghayth Tabaa Helsingborgs SS
Esad Khariman Landskrona SK
Sejfo Agovic Helsingborgs ASK
Mikael Svensson Landskrona SK
Tomas Rosell Helsingborgs ASK
Olof Barr Landskrona SK
Viktor Lundberg Engelholms SK

Juniorer & Kadetter (födda 1997-2004)

Lukas Mirsch Helsingborgs ASK
Ruben Höglund Helsingborgs ASK
Oskar Wu Helsingborgs ASK

Miniorer (2005-2006)

Jokubas Sauklys Helsingborgs ASK
Gabriel Thede Helsingborgs ASK

Bäst placerade nordvästskåningar klass för klass:

  • Seniorer: 3. Tomas Rosell, Helsingborgs ASK. 1:a FM Drazen Dragizevic
  • Junior & kadett: 5. Lukas Mirsch, Helsingborgs ASK. 1:a Alexander Nord
  • Miniorer: 11. Jokubas Sauklys, Helsingborgs ASK. 1:a Asker Malmström
  • Yngre Miniorer: 8. Sixten Wallin, Helsingborgs SS. 1:a Ludvig Morell

För övrigas placeringar se länken nedan.

| Resultat |

Imorgon avgörs lagtävlingen i samma spellokal och då deltar Helsingborgs ASK med ett lag i seniorklassen.

 

Share

Malmö & MSF Open 2017 – Tikkanen och Werstén segrare

I helgen spelades Malmö & MSF Open i Rådhushallen i Malmö. Sjutton spelare ifrån nordvästskånska klubbar deltog,

Bäst gick det för Anders Nilsson (Helsingborgs ASK) och Markus Mena (Helsingborgs ASK. Anders blev 12:a i Malmö Open (177 deltagare) medans Markus kom 41:a i MSF Open (72 deltagare).

I Malmö Open segrade Hans Tikkanen (Lunds ASK) och i MSF Open hamnade Björn Werstén (Linköpings ASS) överst på prispallen

| Slutställning Malmö & MSF Open |

Placeringar för Nordvästskåningar i Malmö Open

Plac.NamnKlubbRankingPoängKvp
12CM Anders NilssonHelsingborgs ASK2209634.5
24Patrik Nilsson HaskHelsingborgs ASK21585.533.5
34Ghayth TabaaHelsingborgs SS2065535
44Stefan HåkanssonHelsingborgs ASK2010530
53Esad KahrimanLandskrona SK16554.532.5
94Idris AminHelsingborgs SS1838428
100Filip JonssonHelsingborgs ASK1862425.5
111Sejfo AgovicHelsingborgs ASK17943.528.5
138Majed Fakhr EldinHelsingborgs ASK1469324.5
145Hoger MuhamedHelsingborgs SS1642323
154Susanne EllerstrandEngelholms SK13892.523
157Cai JussilaHelsingborgs ASK15252.519
170Lars PerssonSkromberga ASS15261.520.5
173Sven OlssonSkromberga ASS1596123

Ghayth Tabaa (Helsingborgs SS) blev 34:a i Malmö Open 2017. Foto: Lars OA Hedlund

Placeringar för Nordvästskåningar i MSF Open

PlacNamnKlubbarRankingPoängKvp
41Markus MenaHelsingborgs ASK1363428.5
44Lukas MirschHelsingborgs ASK1494426.5
48Johan SjölanderLandskrona SK12533.528.5

| Partier ifrån Malmö Open & MSF Open (pgn-fil) |

Share
image_pdfimage_print